Dyslalie

[vc_row][vc_column width=“2/3″][vc_column_text]

Dyslalie

Dyslalie je nejčastěji se vyskytující porucha řeči. Někdy je nazývána také patlavost. Jedná se o poruchu artikulace, kdy je narušena výslovnost jedné hlásky (např. R)  nebo celé skupiny hlásek (např. sykavky CSZ).

Je třeba odlišovat vadnou výslovnost – dyslalii od nesprávné výslovnosti, která je přirozeným vývojovým jevem do určitého věku dítěte.  Vývojová dyslalie přetrvává do 6.-7. roku dítěte, kdy se řeč dítěte  postupně vyvíjí a upevňují se mluvní stereotypy. Dítě ještě neumí danou hlásku vyslovit vzhledem k e svému věku.  Napodobuje slyšená slova, zkouší je opakovat.  Nejdříve mu výslovnost jednotlivých slov nejde, slova komolí, postupně se výslovnost zlepšuje, zpřesňuje, přibližuje se normě.

Nejčastěji dítě hlásku, kterou ještě neumí ,  ve slovech vynechává nebo nahrazuje hláskou jinou (např. ruka – luka). Také může hlásku tvořit nesprávným způsobem (např. ráčkování  nebo mezizubní sykavky, kdy dítě dává  při výslovnosti hlásky jazyk mezi zuby).

Při včasné logopedické péči je výslovnost hlásek většinou brzy upravena.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=“1/3″][vc_single_image image=“303″ img_size=“300×300″][/vc_column][/vc_row]

Další novinky na webu

V případě dotazů volejte: (+420) 776 791 263